УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ЯК СОЦІОІСТОРИЧНИЙ ОРГАНІЗМ
DOI:
https://doi.org/10.26661/hst-2020-4-81-06Ключові слова:
соціоісторичний організм, цілісність суспільства, історичний процес, соціальні процеси, трансформація суспільстваАнотація
Актуальність проблеми дослідження полягає в тому, що осмислення пострадянського українського суспільства як соціоісторичного організму потребує аналізу впливу соціальних процесів на цілісність цього організму. Предметом дослідження є соціоісторичний організм як модель суспільства. Метою статті є вивчення українського суспільства як соціоісторичного організму, який зазнає впливу соціальних процесів, що можуть зміцнювати або послабляти його цілісність. Методологія вивчення соціоісторичного організму ґрунтується на використанні системного, логічного, історичного, діалектичного і цивілізаційного підходів та методів. Результати наукового дослідження. Пострадянське українське суспільство виникло в результаті відділення частини від соціального організму радянського суспільства. Провідну роль у розвитку соціоісторичного організму СРСР відігравала радянська держава, яка виступала базисом самоорганізації населення, а її політика сприяла зміцненню і розвитку цього організму. Розпад радянського соціоісторичного організму був наслідком еволюційної війни проти СРСР об’єднаних сил Заходу. Керований і проектований характер – це ті риси, з якими пов’язано як створення, так і загибель цього організму. Дослідження трансформації соціоісторичного організму України засвідчує травмування його генетичного апарату, що проявилося у втраті здатності відтворювати народ України, руйнуванні демографічного, економічного, промислового, технологічного, наукового, освітнього і культурного потенціалу України. Держава перестала бути основним суб’єктом збереження, зміцнення і розвитку соціоісторичного організму України, а різні групи панівного класу здійснювали деструктивний вплив на цей організм. Враженими виявилися всі складові генетичного апарату відтворення соціоісторичного організму України: народ (нація), держава, природні умови, господарство, техносфера та культура. Практична цінність результатів полягає у виявленні деструктивного впливу соціальних процесів на цілісність соціоісторичного організму пострадянської України, відновлення якої є одним із основних завдань держави і суспільстваПосилання
Andrushhenko V. P., 2006. Organizovane suspil`stvo: Problema organizaciyi ta suspil`noyi samoorganizaciyi v period rady`kal`ny`x transformacij v Ukrayini na rubezhi stolit`. Dosvid social`no-filosofs`kogo analizu. K. : Atlant YuEmSi. 502.
Arseyenko, A. & Petrushy`na, T., 2014. SShA y Ukraina: scenariyi deindustrializaciyi. Sociologiya: teoriya, metody`, markety`ng. № 2. 44-45. [Elektronny`j resurs]. Rezhy`m dostupu: http://nbuv.gov.ua/UJRN/stmm_2014_2_4
Bondarenko, K., 2014. Proshhannya z Kry`mom. 14 bereznya 2014 r. [Elektronny`j resurs]. Rezhy`m dostupu: https://tsn.ua/analitika/proschannya-z-krimom-339771.html
Volovy`k, V. I., 2011. Social`na filosofiya. Monografiya / V.I. Volovy`k, M.A. Leps`ky`j, T.I. Butchenko, O.V. Krasnokuts`ky`j. Zaporizhzhya: Prosvita. 376.
Voronkova, V. H. & Venher, O. M., 2019. Formuvannia kontseptsii administratyvnoho menedzhmentu v umovakh strimkoho rozvytku tekhnolohii, stokhastychnosti ta adaptatsii do zmin.HUMANITIES STUDIES: zbirnyk naukovykh prats. Zaporizhzhia : ZNU. 2 (79). 159-177.
Giddens, E`., 1999. Socziologiya. M.: E`ditorial URSS. 532.
Dubrovskyi, M., Andrushchenko, A., 2002. Systema i transformatsii: Prohramne zabezpechennia rozvytku suchasnoho profspilkovoho rukhu v Ukrain. Profspilky Ukrainy. № 5. 25-30.
Zinov`ev, A., 2009. Nesostoyavshijsya proekt: Rasput`e. Russkaya tragedi`ya: [sb.] / Aleksandr Zinov`ev. M.: AST: AST MOSKVA. 542.
Kara-Murza, S. G., 2010. Matricza «Rossiya». M.: E`ksmo: Algoritm .256. (Politicheskij bestseller).
Kara-Murza, S. G., 2010. Rossiya pod udarom. Ugrozy` russkoj czivilizaczii.M.: Yauza-press. 384.
Kry`ms`ky`j, S. B. & Pavlenko, Yu.V., 2007. Cy`vilizacijny`j rozvy`tok lyudstva. S.B. Kry`ms`ky`j,. K.: Vy`d-vo «Feniks». 316.
Kindzers`ky`j, Yu.V., 2017. Deindustrializaciya ta yiyi determinanty` u sviti ta v Ukrayini. Ekonomika Ukrayiny`. № 11 (672). 52-53. [Elektronny`j resurs]. Rezhy`m dostupu: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2017_11_5
Nacional`ny`j suverenitet Ukrayiny` v umovax globalizaciyi: Nacional`na dopovid`, 2011. K.: Parlaments`ke vy`d-vo. 112.
Omel`chenko, O. O. & Vasy`ly`shy`n, R. N., 2015. Vryatuvaty` derzhavu . K. : Sammit-Kny`ga. 376.
Pavlovs`ky`j, M., 2001. Stijkist` ekonomichnoyi sy`stemy`. Vid ry`tory`ky` do diyi. Viche. 2001. № 3 (108). 18-33.
Semenov, Yu. I. Filosofiya istorii. [Elektronnij resurs]. Rezhim dostupu: https://scepsis.net/library/id_1065.html
Skvorecz`, V. O., 2019. Transformaciya socioistory`chnogo organizmu Ukrayiny`: anality`ka social`ny`x procesiv : monografiya. Skvorecz`. Zaporizhzhya : Zaporiz`ky`j nacional`ny`j universy`tet. 520.
Soskin, O. I., 2014. Narodny`j kapitalizm: ekonomichna model` dlya Ukrayiny`: monografiya. K.: Vy`d-vo «IST». 396.
Shul`ga, M. O., 2011. Drejf na uzbichchya. Dvadcyat` rokiv suspil`ny`x zmin v Ukrayini. K.: TOV «Biznespoligraf». 448.
Shul`ga, M., 2018. Zbij social`noyi matry`ci: monografiya.Ky`yiv: Insty`tut sociologiyi NAN Ukrayiny`. 284.
Shul`ga, M., 2010. Kry`za yak zagroza suspil`nij bezpeci // Kry`za v Ukrayini: zona urazhennya. Poglyad sociologiv. K.: TOV «Biznespoligraf».104.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Volodymyr Skvorets
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу