ФЕНОМЕН ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ В ДОСЛІДЖЕННІ СЕРЕДОВИЩА МІСТА (НА ПРИКЛАДІ ФЛОРЕНТІЙСЬКОЇ ЕКСПЕДИЦІЇ, ВЕРЕСЕНЬ 2019 РОКУ)

Maxim Lepskiy, Oleg Maltsev

Анотація


Актуальність теми дослідження зумовлена тенденціями сучасної динаміки глобалізації та соціокультурних змін умов навколишнього середовища, які призводять до зацікавленості в освоєнні культурної спадщини минулого. Транспарантність та відкритість кордонів для туристів і мандрівників, розвиток засобів зв'язку та комунікацій в XXI столітті створюють можливості і формують потоки осіб, які реалізують ці можливості з метою відвідування нових місць, занурення в іншу історико-культурну та соціально-культурне середовище. Відповідно, виникає питання щодо того, що саме отримує людина при такому зіткненні з середовищем і спробі занурення. На перший погляд це, звичайно, унікальні враження, що формують згодом спогади; спостереження і думки про культурні цінності минулого і взаємодія з сучасністю в міжкультурній комунікації.Разом з тим розвиток менеджменту та маркетингу туристичної діяльності, який на період 2015 - 2019 рр. досяг «пікового» значення в аспекті активності розвитку інформаційних технологій, ставить велике питання щодо об'єктивності «отриманого» туристами багажу спостережень, вражень і знань при зустрічі з різними предметами культурної спадщини. Питання також відноситься до такого явища, як омана сприйняття. Метою нашої наукової розвідки є дослідження феномену історичної пам'яті в середовищі міста, яке було проведено в ході науково-дослідної експедиції до Флоренції,що відбулась у вересні 2019 року. Завдання дослідження: 1) осмислити середовище історичної пам'яті за допомогою компаративного аналізу середовищ міст Тосканського краю за результатами Тосканської (Флорентійською) експедиції; 2) проаналізувати особливості цілеспрямованого формування середовища історичної пам'яті міст Тоскани за допомогою прямого впливу влади і органів самоорганізації, а саме за допомогою важеля сфери мистецтва, як реактора і центру атракції (залучення), який дозволяв представникам правлячої династії реалізовувати власну владу;3) виявити відцентрові і доцентрові сили становлення міського середовища найбільших міст Тосканського краю (Флоренція, Сієна, Лука і ін.); 4) визначити історичну логіку і динаміку розвитку Флоренції в середовищі історичної пам'яті, а також комплексно описати функціональне призначення міста, його взаємозв'язки і динаміку взаємодії з іншими містами Тоскани. Наукова новизна – в аналізі формування особливостей середовища історичної пам’яті Флоренції та виявлення механізмів прямого впливу влади династії Медічі і інших органів самоорганізації, а саме за допомогою важеля сфери мистецтва, як реактора і центру атракції (залучення), який дозволяв представникам влади як реалізовувати власну владу, так і разом з тим розвивати сферу мистецтв з економічної точки зору, в тому числі, формуючи систему обдумано і штучно створеної гібридної системи, яка насправді покликана приховувати джерела сили, тобто фактично діючі керуючі центри міст і держави.


Ключові слова


феноменологія пам'яті; історичне середовище; середовище міста; історична пам'ять

Повний текст:

PDF

Посилання


Gigerenzer, Gerd, 2002. Adaptive Thinking. Rationality in the Real World (Evolution and Cognition). Oxford University Press; March 7. 360.

SRIM Archive (Memory SRI, by Popov) F. 3 ("Heritage of G. Popov" fund, Vienna 1940). Inv. 2, 1951 1. FC.1-6. P. 14 - 16. [Memory phenomenology: basic methodological approaches to human memory research. Manuscript]

Nemov, R. S., 2008. General Psychology, Short Course. SPb: Publishing House Peter. 458 p.; Gofman A. Halbwax, Maurice, 1990..Modern Western Sociology: Dictionary. M.: Politizdat. 386.

Halbwax, Maurice / Gofman A. B. // Uland - Kuptsev. M.: Big Russian Encyclopedia, 2017. P. 734. (Big Russian Encyclopedia: [in 35 tons] / Ed. Yu S. Ipipov; 2004-2017, t. 33).

Understanding Sociology / D. G. Podvoysky // Big Russian Encyclopedia: [in 35 vol.] / ed. Yu. S. Osipov. M.: Big Russian Encyclopedia, 2004- 2017.

Lyzuk, A. N., 1998. Methodological Principles of Criticism of the Historical Mind of V. Dilthey. Methodology of Science. Tomsk. 3. 226-229.

Max, Weber, 1990 Basic sociological concepts. Selected works. Translation from German and general edition: Yu. N. Davydov. M., Progress. 602-633.

Machiavelli, Sovereign, 2010. History of Florence // Ser. "Library of World History"/ Rikov N. M.: Veche. 432.

Photo: source - the “Expedition” journal. https://expedition-journal.de/hram-sudiby-v-g-siena/

Maltsev, O. V., 2018. «Deceptive Silence». Dnieper: Seredniak T.K. 154.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Copyright (c) 2020 М. А. Лепський, О. В. Мальцев

Creative Commons License
Ця робота ліцензована Creative Commons Attribution 4.0 International License.

ISSN 2708-0390 (Print) 2708-0404 (Online)