НАУКОВІ РОЗВІДКИ ЕТИЧНОЇ ПРОБЛЕМАТИКИ У СУЧАСНІЙ СВІТОВІЙ ФІЛОСОФСЬКІЙ ДУМЦІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/hst-2025-23-100-06

Ключові слова:

філософія, суспільство, етика, моральна філософія, громадянське суспільство, людина

Анотація

У статті досліджено зміст і спрямованість наукових розвідок основних сучасних світових фахівців з етичних проблем, моральної філософії (Д. Парфіт, П. Сінгер, З. Бауман, Л. Донскіс, М. Нусбаум, М. Сандел, А. Макінтайр, Ч. Тейлор). Метою статті є комплексне дослідження основних ідей сучасних наукових розвідок фахівців етичної проблематики. Завдання дослідження: проаналізувати тлумачення основними фахівцями сутності та соціокультурної детермінації феноменів етики, моралі. Проблеми етики торкаються різноманітних сторін буття людини в суспільстві і філософське дослідження змісту та спрямованості етичних досліджень сьогодення формує соціально-конструктивні світоглядні настанови людей. Все це спонукає звернутися до аналізу наукових етичних розробок сучасних мислителів. З’ясовано підходи сучасних дослідників до моральної характеристики сучасного соціуму, ними підкреслено його «плинний» в етичному відношенні характер, втрату людьми моральної чутливості в сучасному світі, розчарування в облаштуванні соціуму. Доведено, що аналіз етичних праць відомих світових дослідників свідчить про різноманіття їх підходів до тлумачення характерних рис та обумовленості моралі в сучасному суспільстві. Ними висуваються різні індекси, показники моральності суспільства, артикулюється зосередженість на раціональному, утилітарному обґрунтуванні моральних норм, на наявності загального та особливого в етичних настановах різних соціокультурних системах. Дослідниками висуваються різні індекси моральності суспільства, але майже всі дослідники підкреслюють важливу роль етики як ціннісно-нормативного регулятиву суспільних відносин в сучасному суспільстві. Отже, розглянувши наукові розвідки провідних світових фахівців з етичної проблематики, з’ясовано підходи сучасних дослідників до моральної характеристики сучасного соціуму, підкреслено його «плинний» в етичному відношенні характер, втрату людьми моральної чутливості в сучасному світі, розчарування в облаштуванні соціуму. Доведено, що аналіз етичних праць відомих світових дослідників свідчить про різноманіття їх підходів до тлумачення характерних рис та обумовленості моралі в сучасному суспільстві.

Посилання

Бауман З., Донскіс Л. Моральна сліпота. Втрата чутливості у плинній сучасності / пер. з англ. О. Буценка. Київ: Дух і літера, 2014. 280 с.

Бауман З., Донскіс Л. Плинне зло. Життя без альтернатив / пер. з англ. О. Буценка. Київ: Дух і літера, 2017. 216 с.

Братерська-Дронь, М. Інтерпретація понять добра і зла в культурному просторі постмодерну. Актуальні проблеми мистецької практики і мистецтвознавчої науки. 2008(1):199–204.

Макінтайр Е. Після чесноти: дослідження з теорії моралі / пер. з англ. за наук. ред. В. Малахова. Київ: Дух і літера, 2002. 436 с.

Мануйло, Ю. Є. Проблеми етики чеснот: Розгляд етичної теорії А. Макінтайра. Актуальні проблеми філософії та соціології (2024)(33): 51

Петренко, М. О. Сучасні морально-етичні виклики: соціокультурні засади та філософські дискурси. Актуальні проблеми філософії та соціології, 2021. (33). 44–49.

Nussbaum M. Creating Capabilities: The Human Development Approach. USA, Harvard University Press, 2011. 256 р.

Parfit D. Reasons and Persons. Oxford University Press, USA, 2005. 543 p.

Sandel М. Justice: What’s the Right Thing to Do? NY: Farrar, Straus and Giroux, 2009. 308 р.

Sandel М. What Money Can’t Buy: The Moral Limits of Markets. NY: Farrar, Straus and Giroux, 2012. 244 p.

Singer P. The Life You Can Save. USA, Random House, 2019. 291 р.

Singer P. Animal Liberation. USA, Random House, 1975. 400 р.

Taylor С. Sources of the Self. Harvard University Press, 1989. 624 р.

Taylor С. A Secular Age. Belknap Press of Harvard University, Press, 2007. 874 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-27

Номер

Розділ

СОЦІАЛЬНА ФІЛОСОФІЯ ТА ФІЛОСОФІЯ ІСТОРІЇ