ІНТЕГРОВАНА МОДЕЛЬ «SMART CITY» ЯК ЧИННИК ЦИФРОВІЗАЦІЇ ТА ЕКОЗБАЛАНСОВАНОГО РОЗВИТКУ: СОЦІАЛЬНО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ
DOI:
https://doi.org/10.32782/hst-2025-23-100-04Ключові слова:
«smart city», цифровізація, екозбалансований розвиток, інгтегрована модель цифрового міста, управління міським середовищемАнотація
Актуальність цієї теми посилюється в умовах посилення глобальних екологічних криз, зростання урбанізації та необхідності декарбонізації економік. Мета дослідження: розробити та обґрунтувати інтегровану модель цифрового міста, що здатна забезпечити ефективну цифровізацію управлінських, соціально-економічних та екологічних процесів із врахуванням принципів сталого розвитку. Основні завдання методологічного підходу: 1) визначити ключові компоненти цифрового міста (інфраструктура, технології, управління, екологічні системи); 2) вивчити існуючі моделі цифрових міст у європейському та глобальному контексті; 3) виявити зв’язок між цифровізацією та екозбалансованим розвитком цифрового міста; 4) запропонувати інтегровану модель на основі отриманих результатів. Методологічна основа дослідження формування інтегрованої моделі цифрового міста як чинника цифровізації та екозбалансованого розвитку базується на міждисциплінарному підході, який поєднує елементи урбаністики, цифрових технологій, екології, економіки сталого розвитку та філософії цифрової культури. Розкрито компоненти цифрового міста як чинник цифровізації – це системна сукупність інфраструктурних, технологічних, управлінських, соціальних, економічних та екологічних елементів і процесів, які інтегруються й взаємодіють задля забезпечення ефективної цифрової трансформації міського простору. У статті досліджується концепція інтегрованої моделі цифрового міста як чинника цифровізації та екозбалансованого розвитку, що представляє стратегічний напрямок сталого розвитку в умовах урбанізації, цифровізації та кліматичних викликів. Розкрито філософські, соціальні, екологічні та технологічні засади формування екологічно збалансованого міського простору. Запропоновано модель, що поєднує екологічне планування, «зелену» інфраструктуру, цифрові рішення («smart city») та елемент громадської участі. Особлива увага приділяється екоетичному виміру та ціннісним орієнтирам цифрового гуманізму. Обґрунтовано необхідність міждисциплінарного підходу, синергії різних суб’єктів урбаністичного розвитку та впровадження інноваційних інструментів оцінки й управління міським середовищем.
Посилання
Anderson, S (2020). Letters from Bezos: 14 principles of business growth from Amazon, translated A. Kolodnytska, Kyiv: Bookchef : Fors Ukraina.
Aram, E, Baxter, R & Nutkevitch, A. (2019), Adaptation and Innovation, Taylor & Francis Group.
Barabási, A.-L 2023, The formula of maximum: Winning strategies to achieve goals, translated K. Derevianko, Kharkiv: Vivat.
Brynjolfsson, E. & McAfee, A. (2015). The Second Machine Age, The Washington Post, Retrieved July 8, 2015.
Voronkova, V., Nikitenko, V., Oleksenko, R., Andriukaitiene, R., Kharchenko, J. & Kliuienko, E. (2023). Digital technology evolution of the industrial revolution from 4G to 5G in the context of the challenges of digital globalization, TEM Journal. Vol. 12, Issue 2, 732–742.
McNamara, Robert, S. (1916-2009). In retrospect : the tragedy and lessons of Vietnam. 1995.
Nambisan, S, Zahra, SA & Luo, Y 2019, ‘Global platforms and ecosystems: Implications for international business theories’, Journal of International Business Studies, 50 (9), pp. 1464–1486. Available from : <https://doi.org/10.1057/s41267-019-00262-4>. [4 January 2025].
Diamandis, P. & Kotler, S.(2021). Bold: How to Go Big, Create Wealth and Impact the World, Kyiv: Laboratory.
McAfee, A. & Brynjolfsson, E. 2019, Machine, platform, crowd. How to tame our digital future, Kyiv: Nash Format.
Robert, S. McNamara (2010), Papers. A Finding Aid to the Collection in the Library of Congress. Manuscript Division, Library of Congress Washington, D.C.
Russell, Stuart (2020), Human Compatible: Artificial Intelligence and the Problem of Control, translated from English by V. Zengan, Kyiv: Force Ukraine.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу