БІОПОЛІТИКА І МЕДИЦИНА: СОЦІАЛЬНО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АСПЕКТ
DOI:
https://doi.org/10.32782/hst-2025-23-100-03Ключові слова:
біополітика, біовлада, філософія медицини, соціальна філософія, політизація тілесності, біополітична владаАнотація
Актуальність концепції біополітики виходить за межі суто політології, впливає на всі аспекти суспільного життя. В статі розглядаються питання, пов’язані з формуванням і актуалізацією біополітичного дискурсу в умовах загострення демографічної ситуації, зміни підходів до визначення функцій держави на основі міждисциплінарного підходу в контексті філософії медицини. Різноманіття підходів демонструє, що представники різних наук (медицина, демографія, соціологія, політологія, природничі науки, філософія) вкладають власний сенс в біополітичний дискурс. Відтак, можемо констатувати, що на сьогодні в науці відсутнє системне визначення біополітики. Ця галузь знань потребує подальшого поглиблення, концептуалізації та визначення її місця в системі наукового знання. Біополітика представляє собою сферу міждисциплінарних досліджень, поєднує наукові розробки філософії, біології, медицини, соціології, демографії, політології, культурології з метою розуміння тенденцій розвитку сучасного світу. Метою дослідження є теоретико-світоглядне переосмислення і вивчення питань біополітики, біовлади із залученням даних і результатів досліджень з філософії, політології, соціології, гендерних досліджень, медицини. Розглянуто фактори, що обумовили нагальність цього концепту, та його філософські основи. Зроблено висновок про те, що в процесі концептуалізації предметної сфери дослідження сьогодні існують різні підходи залежно від сфери наукових інтересів, єдино визнана в науковій спільноті дефініція біополітики відсутня. Ми пропонуємо визначення біополітики в рамках міждисциплінарного зв’язку з філософією медицини та біоетикою як ухвалення політичних рішень, що стосуються фізичного (біологічного) життя людини (влада над тілесністю). Біополітичний науковий дискурс демонструє нову логіку взаємодії державної політики і людського життя; пояснює механізми, через які людське життя, наше біологічне існування структурується державною владою; сприяє новому розумінню закономірностей трансформації та напрямків розвитку сучасного суспільства і цивілізації.
Посилання
Agamben G. Homo Sacer: Sovereign Power and Bare Life. Stanford: Stanford University Press, 1998. 199 p.
Dillon M. Biopolitics of Security: A Political Analytic of Finitude. Abingdon: Routledge, 2015.
Eberstadt N. Bonython John Lecture. The Coming Global Depopulation. 2024. URL: https://www.youtube.com/watch?v=ahjdeDhP09o.
Esposito R. Bios: Biopolitics and Philosophy. London, Minneapolis: University of Minnesota Press, 2008. 231 p.
Foucault M. Security, Territory, Population. Lectures at the Collège de France, 1977–1978. Basingstoke: Palgrave-Macmillan, 2007.
Foucault M. Society Must be Defended: Lectures at the Collège de France, 1975–76, eds. M. Bertani and A. Fontana, trans. D. Macey, London, Penguin, 2004.
Foucault M. The Birth of Biopolitics. Lectures at the College de France 1978–1979. New York: Palgrave Macmillan, 2008. 346 p.
Goffman E. The Characteristics of Total Institutions / ed. by A. Etzioni. A Sociological Reader in Complex Organizations. L., 1970.
Lazzarato M. From Biopower to Biopolitics [Електронний ресурс]. 2002. URL: http://www.generation-online.org/c/fcbiopolitics.htm.
Mbembe A., Corcoran S. Necropolitics. Durham, NC: Duke University Press, 2019. 213 p.
Negri A., The Labor of the Multitude and the Fabric of Biopolitics. History, Subjectivity, [online]. 2007. 23(2). URL: https://mediationsjournal.org/articles/the-labor-of-the-multitude-and-the-fabric-of-biopolitics.
Rose N. The Politics of Life Itself. Princeton: Princeton University Press, 2007.
Somit A. Toward a More Biologically-Oriented Political Science: Ethology and Psychopharmacology // Midwest Journal of Political Science. 1968. Vol. 12. No. 4. P. 550–567. URL: https://www.jstor.org/stable/2110295.
Thorson T. Biopolitics. New York: Holt, Rinehart and Winston. 1970. 210 p. URL: https://www.bard.edu/library/arendt/pdfs/bc_Arendt_Thorson_Biopolitics.pdf
Калюжна Ю. І. Концепти «біополітика» і «некрополітика»: методологічні перспективи щодо сучасних соціально-політичних досліджень. Сучасне суспільство. 2023. Випуск 2 (27). С. 78–87.
Костючков С. К. Біологічне й соціальне розуміння природи людини: біополітичний аспект. Грані. 2014. № 9. С. 72–76.
Костючков С. К. Пандемія короновірусної хвороби-2020: біополітична інтерпретація. Актуальні проблеми політики. 2020. Вип. 65. С. 117–124. URL: https://dspace.onua.edu.ua/items/e2b785ad-b5b1-46b7-aea4-59cc0610351f.
Кравець А. Ю. Біополітика як новий напрям наукових досліджень в межах сучасної політичної науки. Стихія політики: революція та еволюція: матеріали Другого Південноукраїнського конвенту Міжнародної асоціації студентів політичної науки (м. Одеса, 18–19 берез. 2016 р.) / за заг. ред. Д. В. Яковлева. Одеса: Національний університет «Одеська юридична академія», 2016. С. 13–15.
Кравець А. Ю. Предметна сфера дослідження біополітики: витоки, проблеми, перспективи. European political and law discourse. 2016. Volume 3. Issue 3. С.89–93.
Омельченко Ю. Некрополітика як форма біополітики. Київські філософські студії-2019: Матеріали наукової конференції: тези доповідей. Київ: Київський університет ім. Бориса Грінченка, 2019. С. 395–397.
Стегній О. Біополітика в період пандемії COVID-19: дилеми суспільної безпеки та свободи. Соцiологiя: теорiя, методи, маркетинг. 2021. № 2. С. 181–196.
Фуко М. Наглядати і карати. Народження в’язниці. Пер. П.Таращук. К.: Комубук, 2020. 452 с.
Шаповалова І. В. Біополітика і біовлада: сутність концептів в соціально-філософських вимірах. Освітній дискурс: збірник наукових праць. 2021. 31(2–3). С. 19–29. URL: https://www.journal-discourse.com/uk/kataloh-statei/2021/2021-r-312-3/biopolityka-i-biovlada-sutnist-kontseptiv-v-sotsialno-filosofskykh-vymirakh
Шевчук Д. Біополітика як парадигма розуміння феномену політичного у сучасній філософії. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Сер.: Філософія. 2010. Вип.7. С. 50–70.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу