ФІЛОСОФСЬКІ АСПЕКТИ МОРАЛЬНО-ЕТИЧНОЇ СКЛАДОВОЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ: ІСТОРИЧНИЙ КОНТЕКСТ
DOI:
https://doi.org/10.32782/hst-2025-22-99-18Ключові слова:
патріотизм, нація, мораль, етика, історіяАнотація
У статті досліджуються філософські аспекти морально-етичної складової національно-патріотичного виховання з урахуванням історичного контексту. Особливу увагу приділено дослідженню основних принципів та цінностей, які формують національно-патріотичну свідомість, а також аналіз впливу історичних подій на розвиток цих цінностей. Визначено категорії морально-етичних принципів національно-патріотичного виховання, таких як «справедливість», «відповідальність», «любов до ближнього», «солідарність», «повага до культурної спадщини», «повага до історичної пам’яті». Зазначено, що ці принципи насамперед ґрунтуються на філософських ідеях: аристотелівській концепції добродійності, кантівській етиці обов’язку, а також ідеї гуманізму та соціальної справедливості. Обґрунтовано вплив історичних подій на формування національно-патріотичних цінностей. Доведено, що історичні події, такі як війни, революції, соціальні зміни, залишають глибокий слід у свідомості народу і формують його моральні та етичні переконання. Зауважено, що національно-патріотичне виховання є невід’ємною частиною формування особистості в сучасному суспільстві і ґрунтується на морально-етичних принципах. Останні закладають основи для громадянської відповідальності та любові до Батьківщини. Мета дослідження полягає у виявленні історичних передумов морально-етичної складової національно-патріотичного виховання; аналізі основних етапів її розвитку в різні історичні періоди; визначенні ролі морально-етичних норм у формуванні патріотичної свідомості та їх впливу на сучасні освітньо-виховні процеси. У процесі дослідження історичного підґрунтя морально-етичної складової національно-патріотичного виховання використано комплекс методів: історико-генетичний, історико-порівняльний, теоретичного моделювання, аналізу й узагальнення наукових джерел, хронологічний метод та системний підхід. Зроблено висновок, що національно-патріотичне виховання, засноване на морально-етичних принципах, є ключовим елементом формування громадянської відповідальності і національної свідомості. Зазначено, що історичний контекст відіграє важливу роль у розвитку цих принципів, надаючи їм конкретну форму і зміст. У зв’язку з цим, аналіз філософських аспектів морально-етичної складової національно-патріотичного виховання дозволяє глибше зрозуміти їхню значущість та необхідність у сучасному суспільстві.
Посилання
Закон України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності». URL: https://ips.ligazakon.net/document/ji06469g?an=2
Аристотель. Нікомахова етика / Пер. з давньогрец. В. Ставнюк. Київ : «Аквілон-Плюс», 2002. 480 с.
Андерсон Б. Уявлені спільноти. Міркування щодо походження й поширення націоналізму/ Пер. з англ. В. Морозова. Київ : Критика, 2001. 272. с.9.
Ґелнер Е. Нації та націоналізм; Націоналізм / Пер. з англ. Київ : Таксон, 2003. 300. с.10.
Іларіон Київський. Слово о законе и благодати / Підгот. тексту та коментарі А. М. Молдована. Київ : Наукова думка, 1984. 240 с.
Платон. Діалоги / Передм. В. В. Шкода, Г. М. Куц; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка НАН України.Харків: Фоліо, 2008, 349 с.
Повість минулих літ / Пер. Л. Махновець. Київ : Либідь, 1989. 591 c.
Ренан Е. Що таке нація? Націоналізм. Антологія. Київ: Смолоскип, 2000. С. 107–120.
Романюк С., Мафтин Л. Національно-патріотичне виховання в умовах викликів сучасності. URL: https://archer.chnu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/8666/Romanyuk%2C%20Maftyn_stattiakonf.pdf?isAllowed=y&sequence=1&utm_source=chatgpt.com
Hobsbawm Е. J. Ethnicity and nationalism in Europe today. Mapping the nation. London: Verso, 1996. Р. 255–266.
Jaspers K. Vom Ursprung und Ziel der Geschichte. Gesamtausgabe, Abt. I: Werke, Bd. 10 / Hrsg. von K. Salamun. Basel: Schwabe Verlag, 2017. 284 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу