ТЕХНОЛОГІЧНА СУЧАСНІСТЬ КРІЗЬ ПРИЗМУ АНТЕЇЗМУ: ДО ПРОБЛЕМИ МЕТОДОЛОГІЧНОГО ІНСТРУМЕНТАРІЮ
DOI:
https://doi.org/10.32782/hst-2025-22-99-15Ключові слова:
антеїзм, принцип антеїзму, людина, екологія, природа, ЗемляАнотація
Стаття присвячена антеїзму як складному феномену, який варто розглядати у площині антропологічного, соціокультурного та духовного вимірах. Застосування концепту «принцип антеїзму» дозволило автору визначити останній як чинник, який впливав на всі аспекти діяльності людства протягом його історії. Метою статті є дослідження антеїзму як методологічної основи для подолання екологічних ризиків технологічної сучасності. Для досягнення поставленою мети були сформульовані наступні дослідницькі завдання. По-перше, розглянути принцип антеїзму як світоглядну модель, що долає антропоцентричний підхід; по-друге, дослідити вплив технологічного розвитку на взаємозв’язок людини і природи; по-третє, визначити роль принципу антеїзму у формуванні екологічної свідомості; по-четверте, показати значення принципу антеїзму для збереження духовного потенціалу людства; по-п’яте, розкрити перспективи застосування принципу антеїзму для подолання екологічних ризиків та реалізації сталого розвитку суспільства. Зазначено, що принцип антеїзму не варто розглядати виключно як міфологічну світоглядну модель. Підкреслено значення принципу антеїзму для усвідомлення нищівних наслідків утилітарної діяльності людства, які раніше викликали захват у суспільстві споживання та індустріальному суспільстві. Доведено, що принцип антеїзму створює нові умови для встановлення діалогу між людиною і природою в контексті сучасних викликів. Автор обґрунтовує необхідність включення принципу антеїзму до етичних принципів сучасного технологічного суспільства. Принцип антеїзму розглядається як ключовий елемент у створенні гармонійного зв’язку взаємодії елементів системи «людина – природа –технології». Зазначено, що антеїзм має значний потенціал у формуванні нової системи цінностей, що ґрунтується на визнанні Землі як суб’єкта, а не об’єкта перетворення. Цей зв’язок дозволить зберегти духовні основи людства в умовах глобальних змін. Дослідження принципу антеїзму крізь призму антропологічного, соціокультурного, аксіологічного підходів відкриває нові можливості для осягнення специфіки перебування людини у технологічній реальності і потребує подальшого дослідження. Результати дослідження підкреслюють важливість інтеграції принципу антеїзму в сучасну екологічну політику та освітні практики.
Посилання
Апель К.-О. Екологічна криза як виклик дискурсивній етиці. Єрмоленко А. М. Комунікативна філософія. Київ : Лібра, 1999. С. 413–454.
Еліадe М. Священне і мирське / пер. з нім. Г. Кьорян. Київ : Основи, 2001. 116 с.
Історія української культури: Зб. матеріалів і документів / упоряд.: Б. Ш. Білик, Ю. А. Горбань, Я. С Калакура та ін; За ред. С. М. Клапчука, В. Ф. Остафійчука. Київ : Вища шк., 2000. 607 с.
Кляйн Н. Змінюється все : Капіталізм проти клімату / пер. з англ. Д. Кожедуба. Київ : Наш Формат, 2016. 480 с.
Ковалів Ю. І. Історія української літератури: кінець ХІХ – поч. ХХІ ст. : у 10 томах. Київ : ВЦ «Академія». Т. 1: У пошуках імманентного сенсу, 2013. 512 с.
Колодзінський М. Українська військова доктрина. Український націоналізм. Основи ідеології / редактор-упорядник О. Однороженко. Київ: Вид-во Марка Вельника, 2023. С. 113–155.
Крисаченко В. С. Природа в українській духовності. Феномен української культури: методологічні засади осмислення. НАН України, Ін-т філос. ; відп. ред. В. Шинкарук, Є. Бистрицький. Київ : Фенікс. С. 336–356.
Майєр-Абіх К. М. Повстання на захист природи. Від довкілля до спільносвіту / пер. з нім., післямова, примітки А. Єрмоленка. Київ : Лібра, 2004. 192 с.
Петранек Л. С. Як ми житимемо на Марсі / пер. з англ. П. Іваненка та О. Ларікової. Харків : Віват, 2018. 128 с.
Табачковський В. Проблеми педагогіки у світлі сучасної філософської антропології. Філософія освіти. 2005. № 1. С. 135–148.
Табачковський В. Г. Філософський образ світу та національна самосвідомість. Феномен української культури: методологічні засади осмислення. НАН України, Ін-т філос. ; відп. ред. В. Шинкарук, Є. Бистрицький. Київ : Фенікс, 1996. С. 218–238.
Харарі Ю. Н. Людина розумна. Коротка історія людства / пер з англ. О. Демянчука. Київ : Букшеф, 2024. 544 с.
Deleuze G, Guattari F. Anti-Oedipus: Capitalism and Schizophrenia / transl. R. Hurley, M. Seem and H. R. Lane. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1983. 400 р.
Latour B. We Have Never Been Modern / transl. C. Porter. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 1993. 157 p.
Russell P. The Global Brain: The Awakening Earth in a New Century. Edinburgh: Floris Books, 2007. 262 р. The Next Frontier: Engineering the Golden Age of Green. URL: https://www.imdb.com/title/tt1846782/
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу