ДОБРОЧЕСНІСТЬ ТА ЇЇ ІСТОРИЧНІ ПРОТОТИПИ (НА МАТЕРІАЛІ ДУХОВНОГО ВИРОБНИЦТВА НА СЛОБОЖАНЩИНІ ХІХ СТ.)

Автор(и)

  • НАТАЛІЯ РАДІОНОВА Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, Україна https://orcid.org/0000-0001-7624-5539

DOI:

https://doi.org/10.32782/hst-2025-22-99-11

Ключові слова:

людина, доброчесність, моральна цілісність, життєтворчість, істина, комунікація, академічна спільнота, культурно-антропологічний аспект, Слобожанщина ХІХ ст.

Анотація

Статтю присвячено дослідженню історичних прототипів та культурно-антропологічних аспектів формування доброчесності. Особливу увагу приділено аналізу поняття доброчесність у площині культури свободи, унікальний досвід формування якої на перетині традиційного і модерного світу демонструє Слобожанщина початку ХІХ ст. Метою даного дослідження є експлікація значення поняття доброчесність у площині культури свободи, унікальний досвід формування якої на перетині традиційного і модерного світу демонструє Слобожанщина початку ХІХ ст. Саме тому, пропонується здійснити культурно-антропологічний аналіз історичних прототипів академічної доброчесності, на прикладі духовного виробництва на Слобожанщині ХІХ ст. Здійснено розгляд поняття доброчесність в історичній ретроспективі, що дозволило уточнити соціально-культурні параметри та історико-національну специфіку формування культури доброчесності. Врахування цих аспектів в сучасних освітньо-виховних проєктах, націлених на формування культури академічної доброчесності, дозволить уникнути редукції смислів даного поняття виключно до законодавчо-регулятивного розуміння та вивести його із суспільно-державного рівня на суб’єктно-екзистенційний рівень розуміння. Фокус на аксіологічному вимірі людського існування дозволить більш детально розглянути екзистенційні, культурні та соціальні чинники, які відіграють значиму роль у формуванні культури доброчесності. Проаналізовано основні конфігурації зовнішніх та внутрішніх чинників, як надійного механізму формування культури доброчесності в суспільстві та їх способи інституційного закріплення. Доведено, що структурна закріпленість зовнішнього і внутрішнього рівнів формування культури доброчесності є характерною для домодерного та модерного світосприйняття. З’ясовано, що сучасну добу цифрових технологій, яка висуває безліч пропозицій і спокус для швидкого досягнення цілей на рівні особистості, спільноти, держави недоброчесним шляхом, є необхідність оптимізації етичного кодексу. Це потребує не тільки посилення зовнішнього контролю над дотриманням кодексу доброчесності у всіх сферах людського буття, але й виховання у людини внутрішньої потреби бути доброчесним. Досвід такого самовиховання, концептуально оформлений Г. Сковородою, як самодидактика шляхетної людини, був здійснений на Слобожанщині ХІХ ст. та заслуговує на увагу у сучасних контекстах.

Посилання

Ассман А. Права та обов’язки людини. Київ: ДУХ і ЛІТЕРА, 2020. 104 с.

Апель К.-О.. Дискурс і відповідальність: проблема переходу до постконвенціональної моралі. Пер. з нім. В. Купріна. Київ : Дух і Літера, 2009. 430 с.

Бадью А.19, Етика. Нарис про розуміння зла. Пер. з фр. В. Артюха та А. Рєпи – 2-ге вид., змін. Київ: Комубук, 2019. 216 с..

Бойченко М. Інституційні засади академічної доброчесності: філософська та правова концептуалізація. Філософія освіти, 2019. 24(1). С. 97-114

Глобальні модерності / За ред. М. Фезерстоуна, С. Леша, Р. Робертсона; Пер. з англ. Т. Цимбала Київ: Ніка-Центр, 2013. 400 с.

Енаф М.Ціна істини: дар, гроші, філософія. Пер. з фр. О. Панича, Київ: ДУХ і ЛІТЕРА, 2019. 512 с.

Казанова Х. По той бік секуляризації: релігійна та секулярна динаміка нашої глобальної доби. Пер з англ. О. Панича. Київ: ДУХ і ЛІТЕРА, 2017. 264 с.

Култаєва М., Панченко Л. Радіонова Н. Академічні спільноти і культура свободи, Interdisciplinary Studies of Complex Systems, 2024. No. 24. С. 42 – 54.

Радіонова Н Комунікативні практики ХІХ століття, або дещо про їхню користь і шкідливість для постіндустріальної доби. Освітній дискурс: збірник наукових праць. 2023. 44 (4-6). С. 22 – 29.

Радіонова Н. Під знаком Г. Сковороди: культурний профіль і дизайн доби модерну Наукові записки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Літературознавство. Збірник наукових праць. 2025. Випуск 1(105). С 22 – 39.

Радіонова Н. В., 2008. Репрезентації філософії в освітньому просторі Слобожанщини у ХІХ столітті. Суми: ВАТ СОД, Козацький вал, 2008. 320 с.

Ренд А. Чеснота егоїзму, пер з англ. Є. Наумук, Киїа : Наш Формат, 2024. 208 с.

Х’юмер М. 2024, Знання. Реальність. Цінність: Вступ до аналітичної філософії майже для всіх, пер. з англ. М.Є. Бистрицького, Київ: Дух і Літера, 2024. 404 с.

Radionova N The Genesis of Globalization in Culture and Upbringing in Eastern Ukraine Introduction Kultura i wychowanie w globalnym i lokalnym świecie LIBRON. 2023. С. 81-92

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-19

Номер

Розділ

СОЦІАЛЬНА ФІЛОСОФІЯ ТА ФІЛОСОФІЯ ІСТОРІЇ