СОЦІАЛЬНО-ФІЛОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ ЦИФРОВІЗАЦІЇ ЕКОНОМІКИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/hst-2025-22-99-02

Ключові слова:

цифровізація, оцифрування, цифрова економіка, цифрова трансформація, постструктуралізм, постфеноменологія

Анотація

Актуальність соціально-філософського аналізу цифровізації економіки як багатовимірного процесу виходить за межі суто економічних змін і впливає на всі аспекти суспільного життя. В статі розглядаються ключові соціальні трансформації, пов’язані з оцифруванням, цифровізацією, цифровою трансформацією. В їх основі з’являються нові явища – автоматизація праці, цифрова нерівність, зміна комунікаційних моделей та формуванням нової соціальної ідентичності. Метою дослідження є соціально-філософський аналіз цифровізації економіки як складного соціального та економічного явища динамічного процесу та цивілізаційного зсуву. Завдання дослідження: 1) проаналізувати цифрову економіку як динамічний процес і цивілізаційний зсув в умовах цифрової трансформації; 2) розкрити поняття цифровізація, оцифрування та цифрова трансформація як соціальні феномени та їх вплив на економіку, суспільство, державу, управління; 3) з’ясувати соціальні, етичні та екзистенційні аспекти цифровізації економіки. Цифровізація, оцифрування та цифрова трансформація – це три різні поняття, які пов’язані між собою, але мають різні значення та рівень впливу на економіку і суспільство. Розглянуто цифровізацію економіки (Digitalization of Economy) як процес впровадження цифрових технологій у традиційну економіку для підвищення ефективності, автоматизації бізнес-процесів та покращення управління. Цифровізація – це адаптація традиційної економіки до цифрових технологій. Аналізується роль цифрових технологій у перетворенні соціальних відносин, зміщенні центрів влади та виникненні нових етичних викликів. Цифрові процеси не лише модернізують економіку, а й змінюють соціальну структуру, політичні системи та управлінські підходи. Оцифрування, цифровізація та цифрова трансформація є трьома рівнями впровадження цифрових технологій, які по-різному впливають на соціальні інститути та структури. Зроблено висновок про те, що цифровізація є не просто економічним явищем, а глобальним цивілізаційним зрушенням, яке потребує комплексного осмислення та балансу між технологічним прогресом і гуманістичними цінностями.

Посилання

Oksana Buhaichuk. Strategies of information and innovation activity development at enterprise in digital conditions (Стратегії розвитку інформаційно-інноваційної діяльності на підприємстві в умовах цифровізації). Hhumanities studies: Collection of Scientific Papers / Ed. V. Voronkova. Zaporizhzhiа: ZNU. 2019. 1 (78). P.74-84. http://humstudies.com.ua/article/view/191997/192576

Valentina Voronkova, Alla Cherep, Vìtalina Nikitenko, Regina Andriukaitiene. Conceptualization of digital reality expertise in conditions of stochaic insurance: nonlinear methodology .Humanities studies. 2019. Випуск 2 (79). С. 182-195

Воронкова В.Г. Ажажа М.А. Соснін О.В. Філософія гуманістичного менеджменту (соціально-політичні, соціально-економічні, соціально-антропологічні виміри): навчальний посібник Запоріжжя: Дике Поле, 2016. 356 с.

Данил’ян В. О. Інформаційне суспільство та перспективи його розвитку в Україні (соціально-філософський аналіз) [Текст] : монографія / В. О. Данил’ян. Харків : Право, 2008. 184 с.

Еверетт М. Роджерс. Дифузія інновацій / Пер. з англ. Василя Старка. К.: Вид-во «Києво-Могилянська академія», 2009. 591 с.

Тоффлер Е. Третя Хвиля. Київ : Видавничій дім «Всесвіт», 2000. 480 с.

Castells M. The Rise of the Network Society. 2-nd ed., with a new preface. Malden, MA: Blackwell, 2010. 656 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-19

Номер

Розділ

СОЦІАЛЬНА ФІЛОСОФІЯ ТА ФІЛОСОФІЯ ІСТОРІЇ