ОПТИМІЗАЦІЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА В ЕПОХУ ЦИФРОВІЗАЦІЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
DOI:
https://doi.org/10.32782/hst-2024-18-95-17Ключові слова:
фінансова безпека, фінансові індикатори, промислові підприємства, військово-промисловий комплексАнотація
Фінансова безпека промислового підприємства в епоху цифровізації за допомогою інформаційно-аналітичного інструментарію віддзеркалює ефективність формування, розподілу та використання фінансових ресурсів в нових умовах цифрової економіки, які змінюють підходи до формування економічного механізму підприємства; впливають на формування інформаційно-аналітичного інструментарію оцінювання рівня фінансової безпеки; супроводжуються використанням інформаційних технологій у бізнесі з метою підвищення доходності, прибутковості, конкурентоспроможності. Одночасно з новими можливостями для бізнесу, виникають виклики, які пов’язані з забезпеченням конфіденційності фінансової інформації та збереженням даних, які являють собою комерційну таємницю. Особливого загострення ці виклики зазнали у період повномасштабної війни, під час якої частина промислових підприємств переорієнтувалась на виконання потреб військово – промислового комплексу (далі – ВПК) і потребує відповідної ідентифікації інформаційно – аналітичного інструментарію оцінки фінансової безпеки. Мета дослідження – здійснити аналіз підходів до оптимізації фінансової безпеки в епоху цифровізації за допомогою інформаційно – аналітичного інструментарію. Об’єктом дослідження є аналітичні підходи об’єктивної економічної діагностики індикаторів фінансової безпеки. Предмет дослідження – система актуальних фінансових індикаторів діяльності промислового підприємства, які надають інтегровану оцінку рівня фінансової безпеки в умовах викликів сьогодення. Завдання дослідження: 1) обґрунтувати доцільність застосування системного підходу до оптимізації фінансової безпеки промислового підприємства з урахуванням функціональних сфер господарської діяльності; 2) довести, що методика рейтингування є базовою для моделювання інтегральних оцінок рівня фінансової безпеки; 3) дослідити вплив податкової складової фінансової безпеки на стійкість промислового підприємства. Методологія дослідження включає системний підхід та формалізацію складних структур – для дослідження фінансової безпеки промислового підприємства як системи в контексті її інтегративного впливу на сфери господарської діяльності; статистично – економічний метод і метод моніторингу – для здійснення оцінювання фінансової безпеки за допомогою фінансових індикаторів та їх рейтингування; методи експертних оцінок, економіко – математичного моделювання, табличний метод – для розробки режимів функціонування підприємства з метою оцінювання рівня фінансової безпеки; абстрактно-логічний метод для теоретичних узагальнень, формування висновків за результатами проведеного дослідження та формулювання пропозицій щодо вдосконалення.
Посилання
Захарій Варналій, Андрій Мехед. Фінансова безпека суб’єктів підприємництва в умовах цифрової економіки. URL: https://fkd.net.ua/index.php/fkd/article/view/3813 (дата звернення: 28.02.2024).
Єрмошенко М.М. Фінансова складова економічної безпеки: держава і підприємство / М.М. Єрмошенко, К.С. Горячева. Київ : Національна академія управління, 2017. 232 с.
Ляшенко О. М. Концептуалізація управління економічною безпекою підприємства : монографія. 2-ге вид., переробл. Київ : НІСД, 2015. 348 с. URL: https://niss.gov.ua/sites/default/files/2015-10/lyashenko_1_druk-43fc7.pdf (дата звернення: 12.02.2024).
Інформаційні технології в бізнесі : навч. посіб. / Шевчук І.Б., Старух А.І., Васьків О.М. та ін. ; за заг. ред. І.Б. Шевчук. Львів : Видавництво ННВК «АТБ», 2020. 455 с. URL: https://financial.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2020/11/Posibnyk_IT-v-biznesi_2.pdf (дата звернення: 18.02.2024).
Полторак А.С. Фінансова безпека держави в умовах глобалізації: теорія, методологія та практика: Монографія. Миколаїв : МНАУ, 2019. 463 с.
Метеленко Н.Г. Концептуальна модель оцінювання фінансової безпеки в системі економічної безпеки. Менеджмент та підприємництво: тренди розвитку. Електронне наукове періодичне видання. 2018. Випуск 4 (06). С. 95–110. URL: https://management-journal.org.ua/index.php/journal/issue/view/4 (дата звернення: 12.02.2024).
Методичні рекомендації щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства. URL: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=111503bd-ca7f-4dee-b07c-c66c2aa28e03&title=MetodichniRekomendatsiiSchodoViiavlenniaOznakNeplatospromozhnost (дата звернення: 15.02.2024).
Грабовецький Б.Є. Використання методу Дельфі для визначення оптимальних показників оцінки ефективності інвестиційної діяльності. Б.Є. Грабовецький. Статистика України. 2009. № 9. C. 35–41.
Єріна А.М. Статистичне моделювання та прогнозування: навч. посібн. А.М. Єріна. Київ : НЕУ, 2001. 170 с.
Контролінг. Вікіпедія. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Контролінг (дата звернення: 18.02.2024).
«Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану». Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23.01.2024 № 21/2024. URL: https://www.president.gov.ua/documents/212024-49521 (дата звернення: 28.02.2024).
Попова А. О. Законодавчі та нормативно-правові аспекти регулювання діяльності суб’єктів господарювання – великих машинобудівних підприємств. Причорноморські економічні студії. 2018. Вип. 32. С. 202–206.
Due Diligence. (DDG). Вікіпедія. URL: https://wikik2b.ru/wiki/Due_Diligence (дата звернення: 15.02.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу