ТЕОРІЯ СОЦІАЛЬНОЇ ДІЇ МАКСА ВЕБЕРА ПЕРЕД ВИКЛИКАМИ ГЛОБАЛЬНИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ
DOI:
https://doi.org/10.32782/hst-2023-16-93-02Ключові слова:
глобалізація, соціальна дія, цілераціональна соціальна дія, традиційна соціальна дія, Макс Вебер, соціальні зміни, соціальний розвиток, ініціативаАнотація
Актуальність теми дослідження зумовлена виникненням і протіканням небачених раніше глобальних трансформацій і криз, шляхи подолання яких лежать поза межею ретроспективного погляду та попереднього досвіду людства. Ці обставини викликають необхідність переглянути усталені теоретичні положення, невідрефлексовані аксіоми поведінки та шаблонні способи вирішення проблем з метою вироблення перспективних візій сталого розвитку людства. Потрібна ревізія понять задля підвищення усвідомленості людської діяльності, адже в основі зазначеної проблематики – людина, її унікальні індивідуальні риси і можливості. У статті визначено прогалину між дослідженнями глобалізаційних перетворень світ-системи, де акцентується на осмисленні функціонування надіндивідуальних об’єктивних структур з одного боку, та гуманізованим суб’єктивістським підходом Макса Вебера, який зосереджується на діях індивідів, а тому затрудняється пояснити соцієтальні зміни з другого боку. Метою статті є розкриття особистісної ролі людини як суб’єкта соціальної дії у соцієтальних процесах як засобу подолання глобальних викликів сучасності. Методологічною основою спроби розгляду цієї колізії у нередукованому вигляді обрано інтегральні філософські підходи універсального еволюціонізму та холізму. Основні результати. З’ясовано, що суперечності в класичній суб’єктивістській соціології не можуть пояснити виникнення та становлення нових форм соціальної організації. Зокрема, повторюваність та спрямованість на узвичаєння в теорії соціальної дії Макса Вебера засвідчує, що цілераціональна дія більш відповідна для опису економічної спілки, а кращим поясненням соціального є традиційна, рекурентна (непродуктивна) за своєю природою. Для пояснення суб’єктивного виміру соціальних змін світ-системи запропоновано розглянути такий вид соціальної дії, який у цьому руслі конкретизує причину змін у соціальному бутті – індивідуальну ініціативу, що постає творчою (продуктивною) дією, пов’язаною з вищими психічними функціями людини. У висновках зазначено, що глобальна ситуація потребує саме такий різновид соціальної дії – ініціативу як джерело нестандартних рішень та новаторських стратегій і тактик подолання проблем, створення і використання інноваційних методів управління, прокладення альтернативних узвичаєним, більш результативних маршрутів досягнення цілей сталого розвитку.
Посилання
Арендт Ханна. Джерела тоталітаризму. Київ : Дух і Літера, 2005. 584 с.
Баліч Наталія. Cоціальні практики та їхня роль у сучасному суспільстві. Соціологія: теорія, методи, маркетинг. 2013. № 4. С. 69–78.
Вебер Макс. Соціологія. Загальноісторичні аналізи. Політика / пер. з нім., післямова, коментарі О. Погорілого. Київ, 1998 : Основи. 534 с.
Вебер Макс. Протестантська етика і дух капіталізму / пер. з нім. О. Погорілого. Київ : Наш Формат, 2018. С. 216.
Попов Б. В., Фадєєв В. Б., Носова, Г. Ю., Багінський В. В., Нельга О. В. Соціальні практики у глобальному вимірі. Київ : Наукова думка, 2007. 292 с.
Цвейг Стефан. Зоряні миті людства: новели (укр) / переклад з німецької: Василь Бобинський, Наталя Сняданко, Ірина Стешенко та Петро Таращук. Харків : «Фоліо», 2017. 512 с.
Шваб K. Четверта промислова революція. Формуючи четверту промислову революцію. Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2019. 426 с.
Global Trends 2025: A Transformed World. Washington DC : Office of the Director of National Intelligence. National Intelligence Council, 2008. Р. 116.
Global Trends 2040: A More Contested World. Report. Washington DC : Office of the Director of National Intelligence ; National Intelligence Council, 2021 156.
Kozlovets M., Gold O., Hlushko T., Horokhova L. Ecohumanism as a prerequisite for the sustainable development of humanity. Humanities studies : Collection of Scientific Papers / Ed. V. Voronkova. Zaporizhzhia : Publishing house “Helvetica”. 2022. № 12 (89). Р. 26–34. DOI: https://doi.org/10.26661/hst-2022-12-89-03.
Meadows D., Randers J., Meadows D. Limits of growth, 30 years later / according to Sci. ed. Viktor Vovka. Kyiv : Pabulum, 2016. 464 s.
Schwab, Klaus (2019). Our global system has spun out of control. Here’s how to rebalance it. World Economic Forum. URL http://www.weforum.org/agenda/2019/02/how-to-our-global-system/.
Von Weizsäcker Ernst U., Wijkman, A. Come On! Capitalism, Short-termism, Population and the Destruction of the Planet. 2018. Р. 445.
Voronkova V., Cherep A., Cherep O. The European vision of human knowledge as the highest humanism value. Volume 2 : collective monograph / Compiled by V. Shpak ; Chairman of the Editorial Board. S. Tabachnikov, O. Sherman. California : GS Publishing. Services. 2022. Р. 71–80.
Voronkova V., Punchenko O. Philosophy of the Geopolitical Reformation of the World in the context of modern challenges of globalization. Humanities studies : Collection of Scientific Papers / Ed. V. Voronkova. Zaporizhzhiа : Publishing house “Helvetica”. 2021. № 8 (85). Р. 8–19. DOI: https://doi.org/10.26661/hst-2021-8-85-01.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу