ФЕНОМЕН СУЧАСНОГО СТОЇЦИЗМУ: ЧИ МОЖЛИВА ЕТИКА БЕЗ МЕТАФІЗИКИ
DOI:
https://doi.org/10.26661/hst-2022-12-89-06Ключові слова:
стоїцизм, природа, фатум, космополітизм, етика, метафізика, конформізмАнотація
У статті аналізується багата спадщина представників однієї з найважливіших філософських шкіл античної доби – стоїцизму. Продемонстровано значні зміни та трансформації, яких вона зазнала в історичному контексті аж до наших днів. Визначено поняття сучасного стоїцизму та його різновиди, зокрема терапевтичний і «популярний» стоїцизм, а також коло проблем, які позиціонуються в його контексті. Досліджено співвідношення основних філософських доктрин Античної Стої та сучасного стоїцизму, виявлено принципову різницю між ними в онтологічних та етичних питаннях. Зроблено спробу провести детальне дослідження питання «природи» в контексті її розуміння в працях представників античних і пізніх стоїків. А також актуалізується істотна різниця в розумінні фундаментальних стоїчних ідей фаталізму та космополітизму. Сучасний стоїцизм аналізується через призму психологічної практики та прикладного значення. За результатами цього дослідження можна зробити висновок, що сучасний стоїцизм разюче відрізняється від своєї давньої основи, відкидаючи фізику і метафізику, сучасний стоїцизм все більше перетворюється на набір лайфхаків і психопрактик для пасивно мислячих людей, які, приймаючи ідею класичні Стої про долю та ідею, що в цьому світі є багато речей, які ми не можемо змінити, повністю забули, що є також багато аспектів соціального та політичного життя, які ми можемо і повинні змінювати. Таким чином, під прекрасною картиною сучасного стоїцизму ми бачимо рух, який, безумовно, здатний допомогти людям у психологічних аспектах, але в той сам час закликає до бездіяльності, політичної та соціальної пасивності та повного конформізму, на відміну від справжніх стародавніх стоїчних вчень.
Посилання
Butler, A. C., & Beck, J. S. Cognitive therapy outcomes: A review of metaanalyses. Journal of the Norwegian Psychological Association, 37, 2000. P. 1-9.
Вільям Б. Ірвін Жити змістовно. Філософія радості від античних стоїків. Yakaboo Publishing, 2021. 304 с.
Diogenes Laërtius. The Stoics. CreateSpace Independent Publishing Platform, 2005. 58 p.
Epictetus. The Enchiridion. Independently published, 2017. 33 p.
Lawrence C. Becker A New Stoicism, Revised Edition. Princeton University Press, 1999. 272 р.
Nelly Bowles. Why Is Silicon Valley So Obsessed With the Virtue of Suffering?
March 26, 2019. New York Times. https://www.nytimes.com/2019/03/26/style/silicon-valley-stoics.html
Pigliucci Massimo. How to Be a Stoic: Using Ancient Philosophy to Live a Modern Life. Basic Books, 2017. 288 p.
Стоїцизм. Луцій Анней Сенека, Епіктет, Марк Аврелій Антоній.Андронум, 2021, 280с.
Столяров А.А. Стоя и стоицизм. М., 1995. 143 с.
Foucault Michel: Resources. 2008. http://michel-foucault.com
Schatzman, Morton, Albert Ellis: Psychotherapist who preached a rational, behavioural approach" (obituary), The Independent, 2007.
Sherman Nancy Stoic Wisdom: Ancient Lessons for Modern Resilience /Oxford University Press, 2001. 304 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу