Особливості ідентифікаційних процесів у перехідних суспільствах (аксіологічний контекст)
DOI:
https://doi.org/10.26661/hst-2021-9-86-04Ключові слова:
людина, цінності, цивілізація, система цінностей, колективна дія, криза, ідентичність, світоглядАнотація
Актуальність теми наукової розвідки обумовлена необхідністю вивчення особливостей індентифікаційних процесів через аксіологічну складову у суспільствах, що в цивілізаційному вимірі займають статус «між». Мета наукової розвідки: розглянути онтологію аксіологічних особливостей перехідних суспільств і їх значення у процесі ідентифікації в умовах глобалізації й статусу «між», виходячи з філософсько-світоглядних студій актуального й потенційного. Методологічний комплекс передбачає отримання продуктивних висновків, виходячи не лише з підбору якісної літератури, а й з підбору методології, виходячи з реального стану справ. Обʼєктивність реалій зумовлюється світоглядним сприйняттям феноменологічних явищ, що виникають у міжцивілізаційних, перехідних суспільствах і мають особливий вплив на процеси ідентифікації й забезпечують гуманітарну безпеку. Такий симбіоз вказує на міждисциплінарність обраної теми. Міждисциплінарність спонукає до використання герменевтичного, феноменологічного та культурологічного підходів. Завдання дослідження: 1) розглянути особливості системи цінностей у період кризи перехідних суспільств, зумовлених міжцивілізаційними станом та суспільно-політичним буттям, і визначити місце духовних та матеріальних цінностей у цій системі; 2) показати роль освіти у формуванні «Я», процесах ідентифікації «Я» з «Іншим» через ціннісні орієнтири в умовах глобалізації; 3) продемонструвати цінності як енергію, що спонукає до дії, формує колективну дію і сприяє подоланню кризи. Наукова новизна: представлена ідентифікаційними процесами через ціннісні орієнтири у суспільствах перехідного типу чи таких, що займають статус «між», особливо коли мова йде про особистість та про суспільно-політичні, державні, цивілізаційні перспективи в цілому.
Посилання
Bragina, T. (2010). Formuvannya cinnostej u koncepciyi Badens`koyi shkoly`. Kul`tura Ukrayiny`: zb. nauk. pracz`. / M-vo kul`tury` i tury`zmu Ukrayiny`, Xark. derzh. akad. kul`tury`; za zag. red. V. M. Shejka ; [redkol.: V. M. Shejko (vidp. red.) ta in.]. Xarkiv: XDAK. 82-88.
Donkis, L. (2010). Zbentezheny`j svit i suchasny`j svit. Ky`yiv: Fakt. 312.
Drugov, O. Do problemy` osvitn`oyi emigraciyi ukrayinciv. Vy`shha osvita v Ukrayini. URL: https://osvita.ua/vnz/75342/ (data zvernennya: 25.11.2021).
Lukashenko, M. (2017). Vzayemozv'yazok transformacij social`nosti j cinnostej. Aktual`ni problemy` filosofiyi ta sociologiyi: Naukovo-prakty`chny`j zhurnal / Gol. red. D. V. Yakovlev; vidp. sekretar I. V. Shamsha; Ministerstvo osvity` i nauky` Ukrayiny`; Nacional`ny`j universy`tet «Odes`ka yury`dy`chna akademiya». Odesa. Vy`p. 15. 81-85.
Mudrakov, V., Polishhuk, O. (2019). Deyaki mirkuvannya shhodo problemy` identy`chnosti ta gumanitarnoyi bezpeky`. Visny`k Nacional`nogo aviacijnogo universy`tetu. Filosofiya. Kul`turologiya. 2. 31-36.
Nacional`na identy`chnist` i gromadyans`ke suspil`stvo / By`stry`cz`ky`j Ye., Proleyev S., Bily`j O. ta in. (2015). Ky`yiv: DUX I LITERA. 452.
Ognevʼyuk, V. (2008). Suspil`stvo vtracheny`x cinnostej. Istoriya. Filosofiya. Religiyeznavstvo. S. 7-10.
Pidlisny`j M. (2020). Problemy` aksiologiyi ta shlyaxy` yix vy`rishennya : monografiya. Dnipro: Vy`davecz` Bila K. O. 164.
Polishhuk, O. (2016). Klyuchovi cinnosti u gromadyans`komu suspil`stvi, shho vy`znachayut` napryam rozvy`tku derzhavy`. Religiya ta socium. Mizhnarodny`j chasopy`s. Chernivci: Chernivecz`ky`j nacz. un-t. #3-4 (23-24). 9-15.
Stasevs`ka, O. (2014). Sy`stema cinnostej yak osnova buttya suchasnogo ukrayins`kogo suspil`stva. Visny`k Nacional`nogo universy`tetu «Yury`dy`chna akademiya Ukrayiny` imeni Yaroslava Mudrogo». 1. 62-76.
Strategiyi vy`shhoyi osvity` v umovax internacionalizaciyi dlya stijkogo rozvy`tku suspil`stva: monografiya / V. Zinchenko, N. Bazelyuk, M. Bojchenko, L. Gorbunova ta in.; za red. V. Zinchenka. (2020). Ky`yiv: Insty`tut vy`shhoyi osvity` NAPN Ukrayiny`. 199 s.
Suspil`ni cinnosti naselennya Ukrayiny` v teorety`chny`x i prakty`chny`x vy`mirax / Avt. kolekty`v: M. I. My`xal`chenko (kerivny`k) ta in.(2013). Ky`yiv: IPiEND im. I. F. Kurasa NAN Ukrayiny. 336.
Frankl, V. Dy`namika ta cinnosti. URL: http://www.management.com.ua/vision/vis002.html (data zvernennya: 12.12.2021).
Shajgorods`ky`j, Yu. Zh. (2002). Cinnisny`j konstrukt mizhkul`turnoyi komunikaciyi. Ukrayins`ky`j socium. 1. 41-48.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Oleksandr Polishchuk, Olena Polishchuk
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу