ПРОБЛЕМИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЩОДО ОБОВ’ЯЗКІВ ДІТЕЙ УТРИМУВАТИ БАТЬКІВ: ПРИКЛАД ЛИТВИ
DOI:
https://doi.org/10.26661/hst-2020-6-83-11Ключові слова:
батьки, діти, обов'язки дитини щодо утримання батьків, підтримка, сімейне правоАнотація
Актуальність даного дослідження. Під підтримкою батьків розуміють обов’язки дітей утримувати батьків шляхом надання їм підтримки в їх потребах. Цей обов'язок дітей є особистим обов'язком, який не може бути переданий іншим особам, і означає, що діти повинні самі підтримувати своїх батьків. Право батьків на утримання в литовському законодавстві пов'язано з двома обов'язковими умовами: 1) батьки непрацездатні через інвалідність, пенсійний вік або хвороби (або з інших причин); 2) доходів або майна, отриманого батьками, недостатнього для проживання, тому вони потребують у їх утриманні. Головна проблема. Обов'язок дітей утримувати батьків, які потребують їх підтримки, є абсолютною, якщо встановлено, що доходів, отриманих батьками або їх власності, недостатньо для життя, і батьки належним чином дбали про своїх дітей у минулому і не мали неналежного виконання своїх обов'язків.
Мета даного дослідження є аналіз правових проблем, пов'язаних з обов'язком дітей утримувати своїх батьків. Для поставленої мети були поставлені наступні завдання: розкрити поняття обов'язку дітей підтримувати їх батьків; вивчити істотні аспекти правового регулювання обов'язків дітей підтримувати своїх батьків; проаналізувати проблеми правового регулювання обов'язків дітей щодо утримання батьків, необхідних для їх підтримки в судовій практиці. У статті робиться висновок про встановлення батьківської відповідальності за дітей перед смертю, що суперечить принципам рівності, справедливості, пропорційності та розумності, оскільки покладний тягар не еквівалентний батьківській відповідальності за дітей до досягнення ними повноліття. Відповідальні органи не виявляють ініціативу щодо захисту прав застарілих батьків. Новизна закону не встановлює критеріїв того, хто повинен забезпечувати утримання у пріоритетному порядку - дружина або доросла дитина. Ні Конституція, ні Цивільний кодекс не роз'яснюють поняття опіки та піклування. Встановлений законом критерій непрацездатності обмежує доступ батьків до утримання.
В результаті це дає можливість батькам, які потребують утримання,які не отримували аліменти від своїх дорослих дітей більше місяця, отримувати аліменти від державного органу, який згодом міг би стягнути суми, виплачені з дорослих дітей, на яких були накладені аліменти. Використовувана методологія - аналіз наукової літератури, аналітичні, порівняльні та описові методи
Посилання
Handbook on European law relating to the rights of the child, European Union Agency for Fundamental Rights and Council of Europe, 2015. Retrieved 18 December, 2020, https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/fra-ecthr-2015-handbook-european-law-rights-of-the-child_en.pdf.
Constitution of the Republic of Lithuania, Official Gazette, 1992. No. 33-1014) 38 p.4 d.
Glossary of terms. Retrieved 18 December, 2020: <http://www.zodynas.lt/terminu-zodynas/g/globoti.
Civil Code of the Republic of Lithuania,Žin. (2000, Nr. 74-2262), 3.205 art.
Grigauskas, V. Does the maintenance of parents regulated by Article 3.205 of the Civil Code of the Republic of Lithuania, by paying the established amount of money every month, ensure the implementation of the constitutional duty of children to respect their parents and guard them in old age?Kaunas, VMU, 2014, p.14.
Ambrazevičiūtė, K.,2012. Property Support for Older People in Need of Maintenance: A Civil Law Perspective ”, Legal Problems, No. 1 (75) 101.
Article 205 of the French Civil Code. Retrieved 18 December, 2020:https://www.legifrance.gouv.fr/affichCode.do?cidTexte=LEGITEXT000006070721&dateTexte=20170501.
Maintenance claims - Latvia. Retrieved 18 December, 2020: https://e-justice.europa.eu/content_maintenance_claims-47-lv-lt.do?member=1#toc_1.
Marcovitch, I, 2019, What responsibilities do parents and adult children have towards each other? Retrieved 18 December, 2020: https://nelliganlaw.ca/blog/family-law/what-responsibilities-do-parents-and-adult-children-have-towards-each-other/.
Maintenance - Parents, Children and Grandparents, Is there a duty on children to support their parents? 2016 https://www.divorcelaws.co.za/family-law-blog/maintenance-parents-children-and-grandparents [aplankyta 2021 03 25].
USA case: Smith v. MutualandFederalCoLtd, 90 N.E. 947 (C. 1998).
USA case: Oosthuizen v Stanley322328 (AD. 1938).
USA case: Van Vuuren v Sam 2 SA 633/642 Rabie JA (A. 1972).
Sesha Kethineni, Gowtami Rajendran, 2018. „Elder Care in the United States: Filial Responsibility Laws, Judicial Decisions, and Enforcement Issue”, Journal of Criminal Justice and Law, Nr. 2 (1).
Seymour Moskowitz, 2001. „Filial responsibility statutes: Legal & policycons iderations”, Journal of Law&Policy, Nr. 9. 709–736.
Sesha Harkness, 2014.„What are familiesfor? Re-evaluatingreturn to filialresponsibilitylaws”, Elder Law Journal, Nr. 21 (2). 101–139.
Article 1601 of the German Civil Code.Retrieved 18 December, 2020: http://www.gesetze-im-internet.de/bgb/index.html.
Oldham, M., 20001. Financial obligiations within the family – aspects of intergenerational maintenance and succession in England and France”, Cambridge Law Journal. Nr. 60 (1). 148.
Maintenance claims – Finland.Retrieved 18 December, 2020: http://ec.europa.eu/civiljustice/maintenance_claim/maintenance_claim_fin_lt.htm.
Maintenance claims - Ireland.Access through internet.Retrieved10December, 2020: http://ec.europa.eu/civiljustice/maintenance_claim/maintenance_claim_ire_lt.htm.
Mikelenas, V. et al., 2001. Commentary on the Civil Code of the Republic of Lithuania.The first book.General Provisions, Justitia: Vilnius. 389.
G.S. v. B.S., Supreme Court of Lithuania, Civil case (2003, Nr. 3K-3-886/2003).
Maintenance claims – Spain. Retrieved 18 December, 2020: http://ec.europa.eu/civiljustice/maintenance_claim/maintenance_claim_spa_lt.htm.
Maintenance claims – Italy. Retrieved28 December, 2020,http://ec.europa.eu/civiljustice/maintenance_claim/maintenance_claim_ita_lt.htm.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Даля Пяркумене, Томас Черниус
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу