ПРОБЛЕМА ТРАНСФОРМАЦІЇ ЛЮДИНИ У КОНТЕКСТІ ТРАНСГУМАНІЗМУ: МЕТОДОЛОГІЯ ЦИФРОВОЇ АНТРОПОЛОГІЇ
DOI:
https://doi.org/10.32782/hst-2023-16-93-01Ключові слова:
трансформація людини, трансгуманізм, кіборги, цифрова антропологія, кіберг-антропологіяАнотація
В статті зроблено спробу проаналізувати проблему трансформації людини у контексті трансгуманізму та методології цифрової антропології. Дана концепція включає концепцію кіборга та пов’язану з нею проблематику інтернет-антропології. В інформаційному суспільстві відбулася зміна парадигми реконструкції людської суб’єктивності, в контексті якого на передній план вийшов кіборг як “cybernetic organism”. Метою дослідження є концептуалізація трансформації людини у контексті трансгуманізму та методології цифрової антропології. Об’єктом дослідження є трансформація людини як соціального феномена у контексті трансгуманізму. Предметом дослідження метаантропологічний дискурс (методологія) трансформації людини у концепції трансгуманізму. Ми доповнюємо поняття метаантропології Назипа Віленовича Хамітова поняттям цифрової антропології, яка є актуальною для ХХІ сторіччя. Більшість антропологів, які використовують термін «цифрова антропологія», мають на увазі саме онлайн та інтернет-технології. Більш широке вивчення технологій та міжособистісних відносин може відноситися до інших областей антропологічних досліджень, таких як антропологія кіборгів. Мережевий антропологічний дискурс – це застосування традиційних етнографічних методів дослідження у контекст інформаційного суспільства, яке переміщує поле дослідження з офлайн в онлайн, опосередкованого Інтернетом. Метафора кіборга пропонує новий спосіб розуміння онтології людини. У результаті проведеного дослідження проаналізовано проблеми трансформації людини у контексті трансгуманізму; виявлено антропологічний образа кіборга як пост-людини, наділеної «кібернетичним організмом»; розкрито особливості цифрової (кіборг-антропології, інтернет-антропології) антропології як складових метаантропології; 4) представлено характеристику нової суб’єктивності гібридної людини у постмодерністському дискурсі. Зіткнення з кіборгізацією людей може стати ключем до розуміння реконструкції людської суб’єктивності та відповідних соціальних і культурних змін в інформаційну епоху. Використання концепції кіборг-антропології може поглибити розуміння метаантропології та антропологічної спільноти як нової наукової парадигми, про яку мріяв Томас Кун.
Посилання
Бодріяр Ж. Симулякри і симуляція. Пер. з фр. В. Ховхун. Київ : Видавництво Соломії Павличко «Основи», 2004. 230 с.
Воронкова В. Г., Нікітенко В. О. Філософія цифрової людини і цифрового суспільства: теорія і практика : монографія. Львів – Торунь : Liha-Pres, 2022. 460 с.
Кивлюк О. П., Воронкова В. Г., Нікітенко В. О. Цифрові права людини як вираження цифрових атрибутів: соціально-філософське обґрунтуваня. Освітній дискурс : збірник наукових праць / голов. ред. О. П. Кивлюк. Київ : ТОВ « Науково-інформаційне агентство «Наука-технології-інформація». 2023. Випуск 44 (4–6). С. 7–22.
Свириденко Д. Б. Метаантропологія як методологія дослідження феномена академічної мобільності. Культура і сучасність. 2014. № 1. С. 9–13.
Франкл В. Людина у пошуках справжнього сенсу: психолог у концтаборі / пер. з англ. О. Замойська. Харків : Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016. 160 с.
Фукуяма Ф. Ідентичність. Потреба в гідності й політика скривдженості / пер. з англ. Т. Сахно. Київ : Наш Формат, 2020. 192 с.
Фюрст М., Тринкс Ю. Філософія / пер. з нім. В. Кебуладзе. 2-е вид. Київ : Дух і літера, 2020. 544 с.
Хамiтов Н. В. Філософська антропологія як метаантропологія: метатеорія соціогуманітарного знання і філософія буденного, граничного та метаграничного буття людини. Проблеми соціальної роботи: філософія, психологія, соціологія. 2015. № 2. С. 27–41.
Хамітов Н. В. Філософська антропологія: актуальні проблеми. Від теоретичного до практичного повороту : монографія. Київ : КНТ, 2018. 394 с.
Харарі Ю. Н. Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього / пер. з англ. Харків : Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля». 2016. 544 с.
Хейлз К. Н. Як ми стали постлюдством. Віртуальні тіла в кібернетиці, літературі та інформатиці / пер. з англ. Київ : Ніка-Центр, 2013. 426 с. (Серія «Зміна парадигм»).
Шелер М. Місце людини в Космосі. Філософія: хрестоматія (від витоків до сьогодення) : навч. посіб. / за ред. Л. Губерського. Київ : Знання, 2009. С. 261–269.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу