КОНСОЛІДАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА В УМОВАХ ВІЙСЬКОВОЇ АГРЕСІЇ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.26661/hst-2022-11-88-08Ключові слова:
консолідація, політична консолідація, гібридна війна, інформаційна війна, військова агресія, національна безпека, міжнародна безпека, територіальна цілісність, суверенітетАнотація
У статті проведено аналіз останніх досліджень і публікацій стосовно обраної теми, розглянуто поняття консолідації, визначено параметри, які впливають на процес консолідації українського суспільства в умовах військової агресії Російської Федерації проти України. Актуальність теми дослідження полягає в тому, що сьогодні, визначальну роль, у протистоянні спроб розколоти країну за ідеологічними і національними ознаками, повинна відігравати українська національна ідея, основна мета якої полягає в забезпеченні консолідації, згуртованості та національній єдності української нації. Мета статті полягає у дослідженні консолідації українського суспільства в умовах військової агресії Російської Федерації проти України. Завдання дослідження: сформулювати уявлення щодо консолідації та визначити параметри, які впливають на процес консолідації українського суспільства в умовах військової агресії Російської Федерації проти України. Об’єктом дослідження виступає українське суспільство, предметом дослідження – параметри консолідації українського суспільства в умовах військової агресії Російської Федерації проти України. Методологічна основа дослідження обумовлена особливостями об’єкту та предмету дослідження, його міждисциплінарним характером та доцільністю поєднання засад політичних наук, соціальної філософії та прикладної соціології. Метод системного аналізу та здатність до критичного мислення дозволили визначити ключові характеристики сучасного стану суспільного розвитку, засади формування моделі консолідації українського суспільства в умовах військової агресії Російської Федерації проти України; метод кластерного аналізу допоміг визначити основні параметри консолідації. Також, у дослідженні використовувалися структурно-функціональний, політико-історичний, політико-інституційний і загальнонаукові методи. Науковою новизною дослідження є комплексне вивчення політики консолідації українського суспільства в умовах військової агресії Російської Федерації проти України. Перспективою подальших досліджень є розроблення шляхів післявоєнного відновлення української держави.
Посилання
Арабаджиєв Д. Ю., Сергієнко Т. І. Маніпулювання свідомістю суспільства в умовах інформаційної та гібридної війни в Україні. Гілея: науковий вісник. Ч. 3. Політичні науки. Київ : «Видавництво «Гілея», 2019. Вип. 146 (№ 7). С. 12–15.
Безпрецедентна консолідація українського громадянського суспільства у протидії російському вторгненню. URL: https://niss.gov.ua/news/novyny-nisd/bezpretsedentna-konsolidatsiya-ukrayinskoho-hromadyanskoho-suspilstvau-protydiyi (дата звернення 04.05.22).
Восьме загальнонаціональне опитування: Україна в умовах війни (6 квітня 2022). URL: https://ratinggroup.ua/research/ukraine/vosmoy_obschenacionalnyy_opros_ukraina_v_usloviyah_ voyny_6_aprelya_2022.html (дата звернення 04.05.22).
Гібридна війна проти України: історія, інструменти, технології. URL: https://library.vn.ua/news-and-events/novini/gibridna-vijna-proti-ukraiini (дата звернення 23.04.22).
Іляшко О. О. Забезпечення територіальної цілісності і недоторканності України: національні і міжнародно-правові аспекти. Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Серія: Юридичні науки. 2018. Т. 29(68), № 3. С. 33–39.
Кіндратець О. М., Сергієнко Т. І. Образ «чужого» в радянський та пострадянський періоди історії України: політичні аспекти проблеми. Регіональні студії, 2021. № 24. С. 24–29.
Кіндратець О. М., Сергієнко Т. І. Особливості формування ідентичності українців в умовах гібридної війни. Політикус: Науковий журнал. Видавничий дім «Гельветика», 2021. № 1. 40–46.
Магда Є. В. Сучасні загрози консолідації українського суспільства. Історико-політичні студії. 2013. № 1. С. 107–113.
П’яте загальнонаціональне опитування: Україна в умовах війни (18 березня 2022). URL: https://ratinggroup.ua/research/ukraine/pyatyy_obschenacionalnyy_opros_ukraina_v_usloviyah_voyny_18_marta_2022.html?fbclid=IwAR0E9Zxk5eIKTaVKUyMUtSkU-OIt2xOrj-pjLS5gsXTbpDGZcvQIV0iq0hI (дата звернення 04.05.22).
Петрушина Т. Соціокультурний потенціал інноваційного розвитку українського суспільства. Українське суспільство 1992–2013: соц. моніторинг. Київ : Ін-т соціології НАН України, 2013. 72 с.
Петухова О. В. Консолідація: сутність і види. Інвестиції: практика та досвід. 2015. № 3. С. 130–135.
Сергієнко Т. І. Політична консолідація сучасного українського суспільства як результат внутрішньополітичної інтеграції. Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 43. Київ : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2009. С. 676 -682.
Сергієнко Т. І. Чинники консолідації українського суспільства. Нова парадигма. Альманах наукових праць: Філософія. Соціологія. Політологія. / гол.ред. В. П. Бех. Вип. № 105. 2012. C. 174–183.
Скоркіна А. О., Сергієнко Т. І. Внутрішньополітична інтеграція сучасного українського суспільства в умовах інформаційної війни. The 3 rd International scientific and practical conference «Priority directions of science development» (December 28–29, 2019) SPC «Sci-conf.com.ua», Lviv, Ukraine. 2019. Р. 620–625.
Україна: шлях до консолідації суспільства: національна доповідь / ред. кол.: С. І. Пирожков, Ю. П. Богуцький, Е. М. Лібанова, О. М. Майборода та ін.; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. Київ : НАН України, 2017. 336 с.
Четверте загальнонаціональне опитування українців в умовах війни (12–13 березня 2022). URL: https://ratinggroup.ua/research/ukraine/chetvertyy_obschenacionalnyy_opros_ukraincev_v_usloviyah_voyny_12-13_marta_2022_goda.html (дата звернення 04.05.22).
Шмиттер Ф. Размышления о гражданском обществе и консолидации демократии. Полис. 1996. № 5. С. 16–27. Як консолідувати націю? URL: https://uain.press/articles/yak-konsoliduvati-natsiyu-1403387 (дата звернення 04.05.22).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу