Аналіз життєдіяльності освітніх систем у контексті цивілізаційного розвитку планетарного світу
DOI:
https://doi.org/10.26661/hst-2020-7-84-02Ключові слова:
освіта, індустріальна цивілізація, соціальний інститут, соціальна система, суспільний поділ праці, життєвий цикл, зародження, становлення, зрілість, занепадАнотація
У статті аналізуються залежність явища освіти від типу цивілізації у просторі якої відбувається життєдіяльність світової спільноти в основі якої лежить взаємодія соціальних інститутів ринку, науки і освіти, на поверхню яка «виходить» поділом суспільної праці, що породжує конкретну форму соціальної системи освіти вже у залежності від суспільного поділу праці в конкретних соціально-економічних умовах. Для ефективного відтворення її структурних і функціональних параметрів пропонується звернутися до парадигми «життєвого циклу освітніх систем у контексті цивілізаційного підходу» на основі використання когнітивного аналізу. Її перевага полягає тільки у тому, що даний концепт «схоплює» явище освіти в цілому. Це означає, що явище цивілізаційної освіти вивчається у якості соціального інституту і соціальної системи індустріального суспільства. Для аналізу динаміки зміни знань треба використати дві методологічні умови: застосувати цивілізаційний підхід і парадигму життєвого циклу соціальних систем, оскільки дане явище у просторі і часі має довготривалий вимір; підкреслюється, що знання є базовим і системо утворюючим елементом саморозгортання цивілізації і тому його можна використовувати (за М.Фуко) як методологічний критерій для оцінки якості життєустрою цивілізації; виокремлюється зміст явища освіти на кожному етапі життєдіяльності індустріальної цивілізації: на етапі її зародження привалювало природниче знання; на етапі зростання – технічне знання, що відповідало суті самої цивілізації; на етапі зрілості – наукове знання перетворилося на ідеологеми соціального розвитку, що привело до появи технократизму і «загнало» планетарну спільноту у глухий кут; на етапі занепаду – технологічне знання призвело до того, що були втрачені орієнтири мейнстриму соціального розвитку і почалась катастрофічна руйнація соціального організму планети, що тягне за собою зміну виду цивілізаційного розвитку; вихід вбачається у підйомі планетарної спільноти у простір інформаційної цивілізації, якому відповідає перехід освіти до оволодіння методологічним знанням.
Посилання
Bekh, V. P. (2015). Phantom of the planetary organism: a look into the future: monograph. V. P. Bekh, I. A. Hrytsiak, O. H. Riabeka. M. P. Drahomanov National Pedagogical University. Kyiv, MP «Lesia». 552.
Bek, V. P. (2014). On the threshold of singularity: a planetary community in the vortex of the universe:monograph. V. P. Bekh, Y. V. Bekh. M. P. Drahomanov National Pedagogical University. Kyiv, MP «Lesia». 220.
Hrinin, L E., Hrynyn A. L. (2015). The cyber revolution and the sixth technological way. Historical psychology and sociology of history. № 1. 172-197.
Erasov, B. S. (1990). Culture, religion and civilization in the East (Essays on general theory). Moscow: Nauka. 87-88.
Klimova, G. P. (1997). Education as a phenomenon of civilization / Extended abstract of Doctor`s thesis. Kharkov : 60, 415.
Korsak, K. (2002). Education and society are guidelines for development. Ridna Shkola, № 5. 7.
Martyniuk, S Y. (2002). Genesis of informationalcivilization: monograph - Zaporizhzhia, Prosvita. 192.
Marks, K. (1975). To Pavel Vasilyevich Annenkov, December 28. Marks K., Engels F. Essays. 2nd ed. T. 27. Moscow: Publishing House of Political Literature. 402.
Marks, K., Engels, F. (1969). Economic manuscripts of 1857-1859. Marks K., Engels F. Essays.-2, Vol. 46, Part 2. Moscow: Publishing House of Political Literature. 222.
Ohneviuk, V. (2003). Education in the system of values of sustainable human development. Kyiv: Znannia Ukrainy. 448, 380-382.
Оlekh, L. H. (1989). Civilization and revolution. Novosibirsk: Nauka, Sib. dep. 4.
Modern Western sociology (1990). Dictionary. Moscow: Politizdat. 233.
Shpenhler, O. (1993). Zakat Yevropy / Author. introd. article by A.P.Dubnov, ed. comments by Y.P. Bubenkov and A. P. Dubnov. Novosibirsk: VO "Science", Siberian Publishing Company. 592.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Vasyl Zinkevych
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу