СПОРТИВНА КУЛЬТУРА ЯК ЗАСІБ УДОСКОНАЛЕННЯ ЦІЛІСНОСТІ СПОРТИВНОЇ ОСОБИСТОСТІ : ФІЛОСОФСЬКО-КУЛЬТУРОЛОГІЧИЙ ТА АНТРОПОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ
DOI:
https://doi.org/10.26661/hst-2020-6-83-10Ключові слова:
особистість, цілісна особистість, спортивна особистість, культурні виміри спорту, спортивна культураАнотація
Актуальність дослідження в тому, що спортивна особистість прямує до найвищої мети – перемоги у спортивних діях, що потребує формування цілісності особистості, у контексті якої виявляються високі потреби реалізації людини у світі спорту, що детермінуються динамічними сутнісними системами. Мета дослідження - концептуалізація спортивної культури як засобу удосконалення цілісності спортивної особистості в контексті соціально-культурологічного та антропологічний аналізу. Завдання дослідження: дослідити силове поле» культурних засад становлення і розвитку цілісної особистості у спортивній культурі; виявити філософію спортивної культури особистості в контексті філософсько-антропологічного аналізу та антропологічну експертизу спортивної діяльності та спортивної культури як виявлення проблеми людини у сфері спорту; з’ясувати умови формування культурних засади становлення цілісної особистості у спортивній культурі; розкрити спортивну індивідуальність як об’єкт і суб’єкт спортивної культури та сутнісно-універсальні фактори формування цілісності особистості у спортивній культурі; дати аналіз формування культурних засади становлення цілісної особистості у спортивній культурі в контексті філософсько-антропологічного аналізу. В статті представлено аналіз культурних засад становлення особистості у спорті, який загартовує людину і фізично, і духовно; обґрунтовується, що в контексті філософсько-антропологічного аналізу спорт виступає як процес привласнення іманентних сил людини; доведено, що антропологічна експертиза світу спорту є завершенням процесу об’єктивації, тобто виступає як своєрідна саморефлексія людини, направлена на становлення цілісності; з’ясовано питання статевого диморфізму, що лежить в основі соціокультурних (гендерних) відмінностей в чоловічому і жіночому спорті. Доведено, що спортивна культура є вираженням фізичних і духовних цінностей спортивної особистості; вираженням родової сутності змагальності спортивної особистості. Розроблено напрямки розвитку спортивної культури у сучасному суспільстві
Посилання
Devine, J. & Lopez, F., 2020. Philosophy of Sport, the Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2020 Edition), Edward N. Zalta (ed.), URL = https://plato.stanford.edu/archives/fall2020/ entries / sport /
Manolaci, V. & Vizitei, N., 2018. Sports Psychology: The Need for Modernization and the Ways of its Implementation. Romanian Journal for Multidimensional Education / Revista Romaneasca Pentru Educatie Multidimensionala, 10 (2). 58–68.
https://doi.org/10.18662/rrem/46
Kreft, L., 2012. Aesthetics of beautiful game. Soccer & society, 15 (3). 353 – 375.
https://doi.org/10.1080/14660970. 2012.753538
Obodyhski, K. & Cynarski, W., 2004. Oriental Sports Philosophy as Martial Arts Interpretation of the Far East. Kosiewicz Jerzy, Jaczynowski Lech /Eds. / Physical activity in integrating Europe. Warszawa. 46 - 55.
Pawlucki, A., 2004. Asianization of physical culture in Poland. And the case of imperial expansion or cultural diffusion? Sports Involvement in Changing Europe / Kosiewicz Jerzy, Kazimierz Obodyński /Eds. / Rzeszow. 123 - 135.
Rymarczyk, P., 2005. From the performance principle to the fitness principle - the human body in the contemporary Western culture. Sport, Culture and Society. In Honor of Prof. Zbigniew Krawczyk / Ed. by J. Kosiewicz. Warsaw. 323 - 327.
Sichberg, H., 1983. Force against Force: Configuration of Martial Arts in European and Indonesian Cultures. International Rewiev Sport Sociology. No. 2.
Stolyarov, V., 2011. Philosophy of sport and human corporeality: Monograph. In 2 books. - Book. 1. Introduction to the world of philosophy of sports and human corporeality. M.: Publishing House "University Book". 766.
Stolyarov, V., Gendin, A. & Sergeev, M., 1985. Et al. the place of health, physical culture and sport activity in the life and value orientation of Societ school students. International Review for Sociology of Sport, v. 20, No. 1. 63 - 73.
Tokarski, S., 2005. Body and cultures. Temporal and spatial aspects of Asian martial arts. Sport, Culture and Society. In Honor of Prof. Zbigniew Krawczyk / Ed. by J. Kosiewicz. Warsaw. 328.
Bilohur,V., 2014. Philosophy of sport: theoretical and methodological context. Monography. Dnipropetrovsk: Accent. 264.
Voronkova, V. , 2014. Relationship concept between men, consciousness, reason in the context of virtual information space. PHILOSOPHY & COSMOLOGY. Kyiv. 170-182.
Ibragimov, M., 2014. Philosophy of sport as a new anthropological project: monograph. K.: NUFVSU, publishing house “Olymp. Lit. " 296.
Kutomanov, S., 2018. Anthropic Sports Foundations as Contemporary Culture Part. Belgorod State University Scientific Bulletin: Philosophy, Sociology, Law, 43. 762–768.
Zhukov, A., 2011. Sports encyclopedia of life support systems. Moscow: UNESCO.
Schaaf, F., 1998. Sports marketing. M.: Information and public house "Filin". 464.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Білогур В. Є., Регіна Андрюкайтене
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Подаючи текст статті до редакції, автор погоджується з тим, що авторські права на статтю переходять до видавця, при умові, якщо стаття приймається до публікації. Авторські права включають ексклюзивні права на копіювання, розповсюдження і переклад статті.
Автор зобов’язаний:
- нести відповідальність за достовірність представленої інформації та оригінальність поданих матеріалів своєї роботи до друку;
- зберігати за собою всі авторські права і одночасно надавати збірнику наукових праць право першої публікації, що дозволяє розповсюджувати даний матеріал з підтвердженням авторства і первинності публікації у даному збірнику;
- відмова в публікації не обов’язково супроводжується роз’ясненням причини і не може вважатися негативним висновком відносно наукової і практичної цінності роботи.
Автори зберігають за собою авторські права на роботу і представляють збірнику наукових праць право першої публікації роботи, що дозволяє іншим розповсюджувати дану роботу з обов’язковим збереженням посилань на авторів оригінальної праці і оригінальну публікацію у даному збірнику.
Автори зберігають за собою право заключати окремі контрактні домовленості, що стосуються не-ексклюзивного розповсюдження версії роботи в опублікованому вигляді (наприклад, розміщення її в книгосховищі академії, публікацію в монографії), з посиланням на оригінальну публікацію в збірнику наукових праць.
Автори мають право розміщати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в книгосховищі академії чи на персональному сайті) до і під часу розгляду її в даному збірнику наукових праць, так як це може привести до продуктивного обговорення її даним збірником і великої кількості посилань на дану роботу